Josif Stalin 1

Model sovětského těžkého tanku 1:10
Pro tiskárnu 25x20 cm

Návod ke stažení zde.

Cena STL souborů: 600 Kč

Před zakoupením STL souborů si prosím přečtěte Obchodní podmínky.

IS-1 (známý také jako tank Josifa Stalina) byl sovětský těžký tank, který byl zaveden do výzbroje v roce 1943 během druhé světové války. IS-1 byl prvním tankem z řady těžkých tanků IS (Iosif Stalin), do které patřily také tanky IS-2 a IS-3.

IS-1 byl vyvinut jako odpověď na německé tanky Tiger a Panther, které se ukázaly být pro sovětský střední tank T-34 velkou výzvou. IS-1 byl navržen tak, aby měl silnější pancíř a výkonnější dělo, což by mu poskytlo výhodu v boji proti německým tankům.

IS-1 byl vyzbrojen 122mm hlavním kanónem a měl maximální tloušťku pancíře 120 mm, což z něj činilo jeden z nejlépe chráněných tanků své doby. Byl také rychlý a obratný, jeho maximální rychlost se pohybovala kolem 30 mil za hodinu.

Během druhé světové války se IS-1 dočkal rozsáhlého použití na východní frontě a sehrál významnou roli při porážce německé armády. Zvláště účinný byl v bitvě u Kurska, která byla největší tankovou bitvou v historii a je všeobecně považována za zlomový bod války na východní frontě.

Po válce používalo IS-1 několik zemí, včetně Sovětského svazu a jeho spojenců. Byl také použit v několika konfliktech v období po druhé světové válce, včetně korejské války a arabsko-izraelských válek.

Dnes je IS-1 připomínán jako jeden z nejdůležitějších tanků druhé světové války a je všeobecně považován za jeden z nejlepších těžkých tanků války. Zůstává ikonickým symbolem sovětského příspěvku k porážce mocností Osy a je hojně studován vojenskými historiky a nadšenci.