M4A3 Sherman 76 + 105 mm

Model amerického středního tanku 1:10
STL soubory pro obě varianty věže - 76 i 105 mm, děrovaná i plná kola
Verze 76 mm se zákluzem děla
Verze 105 mm s airsoftovou mechanikou Taigen
Pro tiskárnu 20x20 cm

Návod ke stažení zde.

Cena STL souborů: 630 Kč

Před zakoupením STL souborů si prosím přečtěte Obchodní podmínky.

Tank M4A3 Sherman byl americký střední tank používaný Spojenými státy a jejich spojenci během druhé světové války. Byl nejrozšířenější variantou tanku Sherman, v letech 1942 až 1945 bylo vyrobeno více než 9 000 kusů.

Sherman byl navržen jako náhrada za lehký tank M3 Stuart a do služby byl zaveden v roce 1942. Byl dobře vyzbrojen, měl hlavní kanon ráže 76 mm a koaxiální kulomet a byl chráněn pancířem, který byl silnější než pancíř tanku M3 Stuart.

M4A3 byl velmi obratný a dosahoval maximální rychlosti kolem 30 mil za hodinu, což z něj činilo jeden z nejrychlejších tanků své doby. Byl také spolehlivý a snadno se udržoval, díky čemuž byl za války oblíbenou volbou Spojenců.

Sherman byl používán na všech válečných scénách a sehrál významnou roli při porážce mocností Osy. Zvláště účinný byl na středomořském a evropském válčišti, kde se ukázal být více než rovnocenným soupeřem mnoha tankům používaným německou armádou.

Po válce byl Sherman nadále používán v několika zemích a byl hojně exportován. Byl také použit v několika konfliktech v období po druhé světové válce, včetně korejské války a arabsko-izraelských válek.

Dnes je tank M4A3 Sherman připomínán jako jeden z nejdůležitějších tanků druhé světové války a je všeobecně považován za jednu z nejúspěšnějších konstrukcí válečných tanků. Zůstává ikonickým symbolem amerického příspěvku k vítězství Spojenců a je hojně studován vojenskými historiky a nadšenci.